Ból kręgosłupa a postawa ciała

    Każdy ból dla człowieka jest nieprzyjemny, ale bóle związane z kręgosłupem oprócz ostrego, czasem przeszywającego bólu, mogą  unieruchomić człowieka. Pierwsze co robimy w takim przypadku, to sięgamy po środki, które złagodzą ból. Bardzo ważnym aspektem w tej sprawie jest to, że gdy weźmiemy tabletkę czy proszek, to odetniemy się od informacji, jaką przesyła nam organizm. Ból dla nas jest naturalnym sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Jeśli po zażyciu tabletki staje nam lepiej, to choroba może dalej rozwijać się bez naszej wiedzy. Jak tylko pojawią się ból, to musimy walczyć z nim aktywnie, lecząc się u terapeuty, a dopiero potem pasywnie, uśmierzając go środkami przeciwbólowymi lub przeciwzapalnymi. Starajmy się traktować też aktywnie ból, analizując czy jego źródło nie znajduje się w naszym zachowaniu. Ból który pojawia się, może informować nas, że za długo siedzimy, podnosimy coś w nieprawidłowy sposób lub najczęstsza dla nas pozycja jest zła dla naszego kręgosłupa. Czasem zmiana pozycji uśmierzy ból, który był następstwem przeciążenia aparatu kostnego.

    Często problemy z kręgosłupem są spowodowane wadami postawy. Poza wadami wrodzonymi i wypadkami, przyczyną złej postawy są przeciążenia, brak ruchu albo zaniedbania powstałe w okresie dzieciństwa. Głównym przejawem zdrowia naszego kręgosłupa jest jego prawidłowa postawa, a odchylenia od normy sygnalizują że teraz lub w niezbyt dalekiej przyszłości, pojawią się kłopoty z kręgosłupem. Prawidłowy obraz kręgosłupa z boku ma trzy charakterystyczne fizjologiczne wygięcia. Górne nazywane jest lordozą szyjną, po środku mamy kifozę piersiową, a na dole – lordozę lędźwiową.    Jeśli patrzyć na kręgosłup z tyłu to ma on stanowić linię pionową. W prawidłowej postawie głową musi się znajdować centralnie w pionie, nie może być pochylona do przodu czy przechylona w bok. Barki mają być na tym samym poziomie. Kąty łopatek też muszą być na tej samej wysokości. Odległość między kątem a środkową linią kręgosłupa w obu łopatkach musi być taka sama. Kształt linii pachowych musi być identyczny po obu stronach tułowia. Kości biodrowe powinny znajdować się na tej samej wysokości. Podczas pochylenia tułowia do przodu, mięśnie po obu stronach kręgosłupa powinny uwydatniać się symetrycznie. Patrząc od tyłu, oś kręgosłupa, przy skłonie do przodu, powinna być idealnie prosta.

    Wszelkie odchylenia od opisanej wyżej postawy ciała, są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Trzeba pamiętać o tym, że wszystkie wady postawy źle wpływają nie tylko na nasz wygląd i sylwetkę. Bardzo często powstają nadmierne przeciążenia kręgosłupa i tym samym stopniowo ograniczają jego ruchomość. Mniej ruchomy kręgosłup powoduje to, że stajemy coraz bardziej nieruchawi, a brak ruchu w kręgosłupie pogarsza z kolei jeszcze bardziej naszą sylwetkę i tak koło się zamyka.