Kręgosłup jako całość

      Na czym polega zapobieganie pogłebianiu się i nasileniu wad i bólow kregosłupa, latwiej zrozumieć, gdy znana jest budowa i prawidlowa czynność tego złożonego zespołu kości, stawów, więzadeł i mięśni. Podobnie, pojawianiu sie bólów i zniekształceń łatwiej zapobiegać, gdy znane i zrozumiale są przyczyny i mechanizmy powstawania zmian chorobowych. 

      Kregosłup wraz z miednicą, klatką piersiową i obręczą barkową stanowi czynnościowa jedność. Fundamentem tej złozonej budowli jest miednica, a zwłaszcza jej cześć środkowa – kość krzyzowa. Wszelkie odchylenia w budowie, ustawieniu i ruchach miednicy wplywają w sposób zasadniczy na budowe, ustawienia i czynność kregoslupa wraz z calym tulowiem. 

      Miednica powinna być ustawiona równolegle do podłoża, gdy patrzymy na nią od przodu. Wtedy kregoslup ustawia się pionowo. Skośne ustawienie miednicy, widziane od przodu lub tyłu, pociąga za sobą wygięcie kręgosłupa skierowane w stronę niżej ustawionego talerza biodrowego. W ten sposób wytwarza się statyczne boczne skrzywienie kręgosłupa (tzw. skolioza).

      Po wyrównaniu ustawienia miednicy kręgoslup ustawia się ponownie pionowo. Jeślı skośne ustawienie miednicy wytworzy się u dzieci, np. w wyniku skrócenia kończyny, przykurczu stawu biodrowego, kolanowego lub z innej przyczyny, kręgosłup może rozwijać się nieprawidlowo, mogą odkształcać się stopniowo kręgi i skrzywienie może się utrwalić. Do podobnych zniekształceń doprowadzić można noszeniem na ręku niemowlęcia lub innymi chorobami, które osłabiają wytrzymałość tkanki kostnej dziecka. 

      Patrząc od boku można zauważyć, że miednica pochylona jest do przodu. Zwiększenie lub zmniejszenie tego przodopochylenia może być przyczyną nieprawidłowej budowy kręgosłupa i może doprowadzić do rozwoju zniekształceń i odchyleń budowy, które w przyszłości, u dorosłych mogą być przyczyną bólów.

      Przodopochylenie miednicy wyrównywane jest w odcinku lędźwiowym przez łukowate wygiecie linii kręgów ledźwiowych do dprzodu, nazywane lordozą lędźwiową. Wygięcie to z kolei wyrównane jest przez wygiecie linii kregów w odcinku piersiowym do tylu, tworząc tylne wygiecie kręgosłupa, nazywane jest kyfoza piersiową, a następnie wygięcie kregosłupa szyjnego do przodu, tworząc lordozę szyjnalą.Te łukowate wygięcia kręgosłupa mają duże znaczenie podczas poruszania się. Zwiększając się i zmniejszając łagodzą wstrząsy powstające w czasie chodzenia, poza tym sprawiają, że ruchy są łagodne, harmonijne i celowe.