Historia masażu

Masaż może być upiększającyi relaksacyjny, ale też rehabilitacyjny. Mowa o masażu, którego dobroczynne działanie znane jest od wieków.

Masaż to jedna z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. Pierwsze wzmianki na temat leczenia chorych za pomocą masażu pojawiły się już 5 tys. lat temu. W Azji, skąd się wywodzi, masaż wchodził w zakres rytuału religijnego, kapłani zaleca jego stosowanie w czasie spełniania obrzędów. Pierwsze dokładne wskazówki wykonywania masażu znajdujemy w hinduskiej księży mądrości Wedy, która powstała blisko dwa tysiące lat p.n.e.

W starożytnej Grecji jego zbawienne działanie odkryli sportowcy. Nie był to masaż, który znamy dziś, a raczej natluszczanie ciała oliwą przed zawodami. Namaszczanie i nacieranie były pierwszymi w świecie zabiegami, z których wiele lat później rozwinął się masaż zwany klasycznym. Również Rzymianie stosowali go jako zabieg leczniczy, sportowy i kosmetyczny. Nawet Juliusz Cezar, cierpiący na rwe kulszową, leczony był masażem z zastosowaniem głaskania, szczypania i ugniatania.

Stosowanie masażu w leczeniu histerii praktykował też Zygmunt Freud. Postulował on stosowanie tej formy działania na organizm jako metody pomagające w leczeniu niektórych chorób psychosomatycznych.

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z renesansem naturalnych metod leczniczych, między innymi masażu. Nie można bowiem przecenić jego korzystny wpływ na ludzki organizm.