Zielarstwo – sekret mądrego korzystania z darów natury

W obecnych czasach coraz więcej osób szuka naturalnych sposobów leczenia dolegliwości, zapobiegania i profilaktyki opartej na roślinach.

Natura jest największą skarbnicą zdrowia – tylko od naszej wiedzy zależy, czy skorzystamy z dobrodziejstwa ziół, będących na wyciągnięcie ręki.

Dawno, dawno temu… wiedza zielarska była pilnie strzeżonym sekretem. Adepci tej nauki przekazywali kolejnym pokoleniom swoje doświadczenia, wzbogacając je o własne spostrzeżenia. Zielarze byli otaczani powszechnym szacunkiem i uznaniem… Od tamtej pory minęło wiele czasu, niemniej rola osób posiadających sekret mądrego korzystania z darów natury, nie zmieniła się.

Aby odpowiedzieć na potrzebę, która powstała w skutek szerokiego zapotrzebowania na praktyczną wiedzę zielarską, fitoterapeuta powinien być skoncentrowany na farmakognozji i towaroznawstwie zielarskim. Dogłębne poznanie roślin leczniczych i spożywczych jest gwarantem udanego ich stosowania. Orientować się także w metodach tzw starej receptury, sugerowaniu przepisów i metodach wykorzystania ziół w różnych terapiach. Umieć sięgnąć za pomocą do miodow, homeopatii, suplementów diety oraz o przypraw i roślin egzotycznych stosowanych w codziennym życiu i leczeniu. Każdy wykwalifikowany zielarz umie samodzielnie przygotować napar, herbatkę ziołową, maść, krem, okład z ziół czy pyszną, leczniczą nalewkę.

Zielarstwo jest pasją, która może stać się także metodą na lepsze życie.